Stavíme schodiště, jaká je správná výška a šířka schodů?

Stavba schodiště
Schodiště

Schody. Tento banální vynález nám zpřístupňuje místa položené výše, zpřístupňuje patra, i sklepy. Potřebujeme však prostor na jejich instalaci. První podoby schodů byly vytesávané do skal, vytvarované do hliněných svahů a jištěné dřevem. Již v minulosti lidé věděli, že je nezbytné schodům dodávat stejný výšku. Věděli to i stavitelé amfiteátrech, kde je dodnes viditelná přesná výše schodů i na místech, kde se mění výška okolní stavby. Schody zůstávají stejné. Ve srovnání s antickými stavbami jsou naše schody o několik centimetrů v průměru větší. I lidské tělo dnes dorůstá do zcela jiných velikostí a hlavně věku. Jejich stavba je malou vědou, chce to přesnou matematiku a žádné selhání. Lidské nohy mají totiž klouby v určitých výškách, svaly dokáží zvedat nohy bez obtíží jen do určité výše, nuže a nakonec nezapomínejme na vědomí a podvědomí člověka, které pod nohama potřebuje schody přesné.

Ideální schody a jejich měřítka

Ideální výška schodů je od minimální 165 mm po 175 mm, normy povolují i ​​výšku 200 mm, které jsou určeny na schody spíše na podkroví a do prostor, které nejsou velmi namáhané pro mladší a dětské nohy pravidelně. Čím vyšší výšky schodů, tím vyšší nutnost blízkého zábradlí a totéž platí i při točících, či mírně točících schodech. Ideální šířka schodiště od spodu vzhůru je 90 centimetrů. Šířkou více než 120 metrů si už zbytečně ukrajují z prostoru. Nášlapná plocha schodu se počítá od minimálních 210 mm po 260 až 320 mm. Příliš rozlehlou plochou našlápu nutíme nohy vytvářet širší kroky a zvyšuje se námaha nohou.

To nejhorší co může být

V případě stavby schodů je nejhorším rozhodnutím vytvoření kompromisu. Pokud vám něco nevychází, nastává problém většinou při prvním nebo posledním schodě. Jakákoliv změna výšky právě zde vás může stát nervy, nadávky, zdraví, naražené malíčky, palce, i jiná zranění. Zakopínanie je docela běžné, protože lidské tělo vnímá rytmus při vycházení po schodech a zvedá nohu do naučené pravidelné výšky. Zvyšte výšku, zakopnete. Snižte ji pod průměr a opakovaně budete ztrácet půdu pod nohama. Zranit dokáže i rozdíl tří centimetrů.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This