
Obsah článku
- 1 Vinylové podlahy jsou v současnosti nejoblíbenější, co vše nabízí?
- 2 Výhody vinylových podlah
- 3 Druhy vinylových podlah
- 4 Vinylové dílce = jednoduchá pokládka
- 5 Vinylové role hrají prim v komerčních objektech
- 6 Základní pravidla pokládky vinylové podlahy
- 7 Jak vinylovou podlahu udržovat?
- 8 Nejlepší vinylové podlahy na trhu
Vinylové podlahy jsou v současnosti nejoblíbenější, co vše nabízí?
Stavíte či rekonstruujete váš dům nebo byt a chcete to vzít od podlahy? Pokud nejste odborníci přímo z tohoto oboru, asi tápete, jakou podlahovou krytinu zvolit. Nabídka je opravdu široká – vybírat můžete mezi dřevěnými prkny, parketami, dlažbou, PVC, plovoucími podlahami nebo koberci. Zahrnuli jste do výběru i vinylové podlahy? Díky jejich univerzálnosti je můžete položit do jakékoli místnosti v bytě a pokaždé budete spokojeni.
Výhody vinylových podlah
Podlahy z vinylu dobře odolávají náročným podmínkám a mají dlouhou životnost. Při poškození stačí vyměnit vadný dílec a podlaha zůstává stále krásná. Potěší svými dobrými akustickými vlastnostmi a rozměrovou stálostí. Vinylové podlahy jsou voděodolné, můžete je instalovat na podlahové topení, mají nízký tepelný odpor. Jejich velkým kladem je příznivá cena. Vinyl nabízí skvělé tepelně izolační vlastnosti. Díky jeho odolnosti vůči vodě a vlhkosti nedochází k deformacím podlahy. Vinylové podlahy jsou ideální i pro více zatížené domácnosti. Pokud máte malé děti nebo divočejší domácí mazlíčky, nemusíte se obávat poškrábání nebo oděru podlahy. Díky své odolnosti zůstávají dlouho krásné. Navíc jsou hygienické, antialergické a antistatické, čímž je podstatně snazší jejich údržba.
Druhy vinylových podlah
Na trhu je několik rozdílných typů vinylových podlah. Standardně je dělíme na vinylové dílce a vinylové role. Možná jste už někdy slyšeli nebo četli o homogenních či heterogenních podlahách. Homogenní jsou vyrobené z jedné vrstvy, heterogenní naopak z několika na sebe nalisovaných vrstev. Ochranná PUR vrstva, kterou najdete na kvalitních podlahách, usnadňuje údržbu a zvyšuje odolnost povrchu. Tato vrstva je transparentní a pod ni je aplikován fotodekor.
Vinylové dílce = jednoduchá pokládka
Vinylové dílce jsou pro zákazníky lákavé díky jejich jednoduché pokládce. Dílce mohou mít podobu čtverců nebo obdélníků. Setkat se můžete i s pojmenováním lamely. Rozměry nejsou standardizované, jednotliví výrobci nabízejí různorodé velikosti. Vybírat si můžete z několika variant. Dílce mohou být celoplošně lepené, samolepicí, zámkové nebo volně položitelné. Z názvu jsou dobře patrné způsoby jejich pokládky. Celoplošně lepené se pokládají lepením dílců na podklad pomocí lepidla, samolepicí mají na spodní straně samolepicí vrstvu. Určitě jste se již setkali s pojmem plovoucí pokládka. Častěji je spojována s laminátovou podlahou, nicméně princip je stejný i u vinylu. Zámkové vinylové dílce se pokládají bez lepení, jsou zapojené pomocí zámkového spoje, který je na každé lamele. Dílce, které se pokládají volně, mají na rubu protiskluznou podložku, která toto volné položení umožňuje.
Dílce z vinylu najdou své využití v jakékoli místnosti v domácnosti. Upotřebíte je v dětském i obývacím pokoji, svou službu odvedou i v ložnici nebo v předsíni. Jejich velkou výhodou je jednoduchá možnost výměny poškozeného dílu. Vinylové dílce jsou voděodolné, proto je můžete nainstalovat i do kuchyní nebo koupelen. Jedinou výjimkou, kdy doporučujeme spíše vinylové role, jsou velké místnosti. V nich je pokládka dílců náročnější, při použití rolí si podstatně usnadníte práci.
Aktuálně mezi nejoblíbenější druhy vinylových podlah patří vrstvené vinylové podlahy se zámkovým spojem, jenž jsou ze spodu opatřeny korkovou podložkou, která zaručuje příjemně hřejivý, měkký a tichý došlap.
Vinylové role hrají prim v komerčních objektech
Máte doma velikou halu nebo prostorný obývací pokoj? Popřemýšlejte o instalaci vinylových rolí. Pokládají se na volno nebo se celoplošně lepí. U menších pokojů postačí volná pokládka, u místností nad 20 m2 se doporučuje podlahu přilepit. Vinylové role se kvůli své snadné pokládce a vynikajícím užitným vlastnostem stále častěji prosazují i ve velkých komerčních objektech. Najdete je v průmyslových a výrobních halách, v tělocvičnách, ve školách, ve sportovních centrech, v kancelářských budovách nebo v nákupních centrech. Díky jejich snadné údržbě a dlouhotrvající životnosti jsou do těchto prostor ideální.
Základní pravidla pokládky vinylové podlahy
Už jste si mohli přečíst, že se jednotlivé způsoby pokládání vinylové podlahy odlišují, přesto se ale shodují v několika základních bodech. Podkladový povrch by měl být dokonale rovný, čistý, zbavený všech nečistot a to i těch nejdrobnějších, jako je písek nebo malé kamínky. Ty by se totiž vlivem zatížení podlahy mohly časem projevit nepěknými nerovnostmi na povrchu. Při lepení je nutné dodržet minimálně 4 hodiny, kdy lepidlo necháte dobře proschnout předtím, než podlahu začnete naplno používat. V tomto případě vždy respektujte doporučení výrobce podlahy i lepidla. Zvolíte-li plovoucí pokládku, podlaha je připravena na plnou zátěž ihned po pokládce.
Jak vinylovou podlahu udržovat?
Jednoduché čistění je jednou z podstatných uživatelských výhod vinylových podlah. Vždyť kdo by si nepřál mít uklizeno během několik desítek minut? I když se do úklidu pustíte z gruntu, více času vám opravdu nezabere. Je jen na vás, zda podlahu zametete nebo vysajete, obojí je vhodnou přípravou pro vytření. To můžete provádět mopem nebo hadrem. Doporučujeme používat běžný saponát. Pokud podlahu při používání ušpiníte, pokuste se ji ihned uklidit. Díky pravidelné údržbě zůstane vaše nová vinylová podlaha déle krásná.
Nejlepší vinylové podlahy na trhu
Široká nabídka výrobců vinylových podlah značně znesnadňuje její výběr. Chcete-li být nadmíru spokojeni, doporučujeme zvolit některou z osvědčených značek. Patří mezi ně Centiva, Designflooring, Forbo, Parador, Pergo nebo Tarkett.
Přidejte komentář