Kouřové signály aneb zahradní krby a grily

Gril

Kdo by si rád neposeděl v kruhu rodiny či přátel? Takové setkání jsou vždy vítaným zpestřením našich dnů. K veselé atmosféře patří, jak jinak, i dobré jídlo. Zahradní krby a grily jsou spojením příjemného s užitečným, a tedy neměly by chybět na žádné zahradní oslavě. A když k nim přidáte chuť a fantazii, můžete si být jisti nejen dobrou náladou, ale i svými kulinářskými specialitami.

Při výběru krbu nebo grilu bychom měli od začátku vědět, k jakému účelu bude sloužit, kde bude umístěn a s kterými prvky domu a zahrady bude funkčně a prostorově souviset. Tvar, materiál a barva by měly korespondovat se stylem a s barevným řešením domu, terasy a zahradního posezení. Grilovací jednotka může být pevná nebo výsuvná, pokud je umístěna v stacionárním zahradním krbu, nebo volně přenosná, či mobilní.

Konstrukci nesmíme podcenit

Stacionární cihlové, kamenné nebo betonové zahradní krby s možností grilování vypadají na první pohled jednoduše, ale jsou to poměrně náročné stavební objekty. Aby krby dobře fungovaly, nesmíme podcenit jejich konstrukční řešení. Proto je dobré obrátit se na odborníky. Skutečně kvalitní zahradní krb by měl mít prostor na odtah spalin, tj. lapač kouře a kouřovod. Hoření a odchod spalin podléhají určitým fyzikálním zákonitostem, které je třeba znát při dimenzování tvaru, velikosti a formy topeniště a kouřovodu. Některé krby z cihel se staví “na sucho” – jejich stabilitu zajišťuje vlastní váha a kovové šablony, do kterých se cihly zasouvají, jiné vyžadují vybudování rovného betonového základu.

Krb svépomocí

Na stavbu krbů s grilem svépomocí si můžeme zakoupit krbovou sestavu ze stavebnicových dílů, například z keramických či betonových desek nebo pórobetonových tvárnic. Součástí sestavy jsou ohniště, rošt a komín. Integrovaná ohnisková jednotka se skládá z ohniskového a grilovacího roštu, zařízení na upevnění a ovládání grilovací jehly a popelníku. Místo grilovacího roštu můžeme použít nerezový plech s miskou na odkapávání. Ohniskový rošt může být rovný nebo svislý (je umístěn v zadní části ohniště). Součástí dodávky může být i kompletní plynová grilovací jednotka, kterou můžeme zasunout do krbu a po skončení grilování zase vybrat.

Elegance kovového krbu

Kovové zahradní krby a grily se většinou vyrábějí z ocelového nebo měděného plechu tlustého asi 1,5 mm a z dalších kovových materiálů. Staví se na zakázku, ale lze je obdržet i jako stavebnice, které si můžete postavit sami. Jejich výhodou je, že na zimu jejich lze zase rozebrat a uklidit do kůlny či garáže. Ohniště nebo spalovací prostory jsou obloženy nehořlavým materiálem. Mezi nejpoužívanější materiály patří šamotové plátky, které nejlépe odolávají ohni a po případném poškození je lze snadno vyměnit. Oblíbené jsou také lehké, volně stojící otevřené grily z různých druhů plechu (z mědi, černého plechu atd.), které lze při sestavení kreativně tvarovat podle barevného uspořádání zahrady. Osobitým typem kovových grilů jsou větší či menší mobilní sestavy známé pod názvem Smoky Fun, vhodné i do profesionální zahradní kuchyně.

Přenosné a mobilní grily

Na terase a v zahradě nemusíme stavět jen velké krby, z nichž během zimního období není téměř žádný užitek. Trh nabízí i přenosné nebo mobilní grily, které lze vložit do stacionárního krbu. GrilPřenosné grily nevyžadují téměř žádné stavební úpravy. Nejjednodušší a přitom dostatečně výkonné jsou kovové obdélníkové nebo kruhové přenosné rošty na dřevěné uhlí, které lze postavit na dřevěný vozík volně do zahrady či na terasu, nebo zabudovat do zahradní krbové sestavy. Dají se snadno rozebrat a uskladnit, případně naložit i s balíkem dřevěného uhlí do kufru auta – což oceníte zejména při cestování. Obvykle mají jen jednoduchý rošt, ty dražší jsou vybaveny grilovacím plechem, odnímatelným popelníkem a odkapávací miskou.

Na tramping i párty

Jednoduchý trampské přenosný gril umožňuje grilovat i opékat maso na roštu, vařit v kotlíku nebo v “ešusu” a smažit na pánvi. Je skladný – vejde se i do batohu, a manipulace s ním je jednoduchá. Základ tvoří ocelová nebo hliníková tyč ve tvaru kříže s bodcem a kulatý rošt s objímkou. Další variantou jsou duté kovové trubky. Zajímavým typem přenosného grilu je grilovací ohniště: samotný výpek tvoří šamotová vana, ve které je osazen litinový rošt. Zatopit se dá drobnými kousky dřeva nebo dřevěným uhlím. Zařízení lze použít jako běžné ohniště nebo jako gril s otočným grilovacím roštem. Litinový přenosný kruhový gril německého typu vypadá trochu jako starý hmoždíř. Má držadla na přenášení, přívod vzduchu lze redukovat pomocí posuvných dvířek. Někdy se k němu dodává ruční dmychadlo. Na grilování drůbeže, ryb či větších kusů masa (až do váhy 30 kg) jsou určeny zahradní grily s uzavřenou komorou, kde se maso nemusí postupně odkrajovat. Většinou mají klapku, kterou lze přiškrtit tah, klapku na nasměrování plamene, zásuvku na popel a zásuvku na odkapávání tuku. Griluje se na dřevěném uhlí nebo drobných kouscích dřeva.

Jaké dřevo do grilu?

V tradičních zahradních krbech a grilech se dá zatopit především kusovým dřevem, dřevěnými briketami a dřevěným uhlím. Potraviny se zásadně připravují až na žhavém základě, který zůstane v ohništi po spálení dřeva. Nejvhodnější je vyschlé dřevo – zejména buk. Některé druhy dřeva, například bezinky, vrba, jilm či modřín, při hoření zapáchají. Nepříjemně nás může překvapit i smrk, který, zvláště pokud je vlhký, zapáchá jako terpentýn. I “voňavá” pryskyřice z borovice dokáže znehodnotit chuť grilovaných potravin!

Žhavý základ

Plyn a elektřina místo dřeva

Palivem v grilu nemusí být pouze dřevo a dřevěné uhlí, ale i plyn či elektřina. Plynové grily mají ve spodní části pod roštem tlakovou nádobu s plynem. U lávových plynových grilů se plamenem nejdříve ohřívají lávové kameny na ohniskovém roštu a až jejich tepelným vyzařováním se grilují potraviny. Kvalitnější plynové grily mají nad roštem příklop, takže maso a jiné potraviny možná i dusit. Osobitým typem plynového grilu je kombinovaný vařič. Obyčejně má dva oddělené hořáky a odnímatelnou keramickou nebo kovovou desku, na které se po zahřátí plamenem z hořáků připravují plátky masa. I na elektrických zahradních grilech lze snadno a rychle připravit chutné pokrmy. Grilovací rošt se zahřívá elektrickými topnými tělesy. Moderní elektrické grily mají rošty z teflonu. Jejich výhodou je, že teplotu grilování lze snadno regulovat termostatem.

Technologie se mění

I v konstrukci zahradních grilů se uplatňují nové technologie. Cílem je zvětšit jejich výkon, ale i kvalitnější a zdravotně nezávadná příprava potravin. Některé typy lávových plynových grilů mají technologii hoření s názvem Rámce: lávové kameny a grilovací rošt se zahřívají dvěma keramickými hořáky z boků grilovací vany (při běžných plynových grilů jsou hořáky umístěny pouze pod kameny). Systém RBS lépe a rovnoměrněji prohřeje grilovanou potravinu a zabraňuje vznícení okapaného tuku. Švýcarská firma Outdoor Chef vyvinula nové plynové grily na principu horkovzdušné trouby (bez lávových kamenů). Gril obsahuje dva trychtýře: menší odvádí přebytečný tuk do odkapávací nádobky, větší trychtýř má dvě nastavitelné polohy. Standardní poloha slouží na nepřímé grilování na plochém keramickém roštu. Cirkulující horký vzduch (podobně jako v horkovzdušné troubě) umožňuje rovnoměrné propečení ze všech stran bez otáčení potravin. V druhé poloze trychtýř koncentruje teplo do svého maxima a umožňuje tak přímé vaření potravin.

Gril u zahradního posezení

Vnější krby a grily jsou většinou výrazným kompozičním prvkem zahrady, terasy nebo okolí domu. Mohou být postaveny volně, přistaveny ke zdi, ale mohou být i součástí zahradních staveb. V malých zahradách musíme především dobře využít omezený prostor a současně zachovat soukromí. Ve velké zahradě můžeme postavit i samostatný krb nebo letní kuchyni. I zde platí stejná zásada jako u otevřených ohništích – krby nebo grily by měly být chráněny před větrem a umístěny tak, aby nevzniklo nebezpečí požáru. Při grilování na terase i při zahradních slavnostech je důležité zajistit skladování paliva, dostatek místa na přípravu pokrmů a na bezpečný pohyb hostů.

Dobré rady při grilování

  • Před spalováním třeba dřevo zbavit kůry, zejména smrk, borovici a jedli.
  • Na žhavý základ po shořelém dřevě lze přikládat i dřevěné uhlí, v opačném pořadí se to nedoporučuje.
  • Do topeniště lze při grilování přikládat různé byliny, které připravovanému pokrmu dají osobité aroma.
  • Pokud se chystáte grilovat poprvé, přípravu pokrmů si nejprve nacvičte sami a bez hostů.
  • Pamatujte, že grilování na žhavém uhlí je mnohem náročnější než v kuchyni.
  • Pokud se nějaký plátek masa začne na roštu připalovat, na rizikové místo “přilepte” olejem kousek alobalu.

 

Střecha na douzení potravin

U některých typů zahradních grilů lze standardní střechu nahradit speciální střechou na douzení, která umožňuje grilovat maso při teplotě od 160 do 300 ° C. Další možností je grilování typu “barbecue”, které je obdobou přímého grilování, ale při teplotě 60 až 90 ° C, takže potraviny zůstanou šťavnaté. Ke standardnímu vybavení střechy na douzení patří i teploměr, rošt, nerezové tyče a závěsné háčky, krycí plech s regulací přívodu vzduchu, dvířka udící komory, regulační klapka přívodu vzduchu a teploměr na kontrolu provozní teploty.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This