Zásady výběru střešních oken

Střešní okno

Každý, kdo má pokoj v podkroví, jistě potvrdí, že také zde je třeba co nejlepší prosvětlení a větrání. Na výběr je přitom v zásadě mezi dvěma možnostmi, a to střešním oknem a vikýřem.

Běžnější řešení v současnosti představuje střešní okno, jehož výběr ale není úplně jednoduchou záležitostí.

Jak v jeho průběhu postupovat?

Rozměry střešních oken

Největší pozornost je třeba věnovat rozměrům a umístění střešních oken, když jejich plocha by měla zhruba odpovídat 10-12,5 % celkové užitné plochy místnosti, součet šířky veškerých oken by potom měl být 55 % délky místnosti.

Pokud chcete mít interiér opravdu dobře osvětlen, preferujte větší počet menších oken oproti jednomu velkému.

Způsoby otevírání střešních oken

Otevírání střešního okna je nutné přizpůsobit jeho výšce nad podlahou. Poměrně často se vyskytuje kyvné okno, jehož křídlo však zasahuje do prostoru místnosti. Jiné řešení představuje střešní okno výklopné/kyvné.

V dnešní době nejsou výjimkou ani střešní okna, která je možné ovládat elektricky. Nepřekvapí, že toto ovládání je užíváno hlavně u oken, u nichž by bylo komplikované to manuální.

Materiál střešních oken

Střešní okna se podobně jako ta fasádní vyrábí především ze dřeva nebo z plastu. Pokud se jedná o vlhké prostředí, je jako materiál lepší zvolit plast, jemuž vlhkost neškodí. Střešní okna z plastu nejsou také tolik náročná na údržbu.

Typ zasklení (dvojsklo nebo trojsklo) by pak měl být v souladu s typem zasklení, jenž byl zvolen i u fasádních oken. U trojskla se musí počítat s tím, že s konstrukcí okna musí mít současně ladicí rám křídla, aby nedošlo k degradaci dobrých izolačních vlastností skla.

K montáži střešních oken je třeba zvolit zkušenou společnost, což však není v dnešní době moderních technologií, kdy si je možné na internetu zjistit dostatek referencí během pár okamžiků, žádný problém.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This