Život vedle pivoňky

Pivoňka

Pivoňka v zahradě je “vztah” na celý život. Tyto nádherné trvalky, které jednou zasadíte na zahradě vás budou provázet po celý život … a ještě déle 🙂 Potěší vaše oči a zaujmou duši nejen na zahradě, ale doma, jako řezané květiny. Po odkvětu jejich krásné velké, tmavě zelené listy poskytují zázemí pro ostatní rostliny a zajímavou strukturu listů v kombinaci i s jinými rostlinami.

Například keře s menšími listy a jehličnany.

Rady zahradníka

Aby vám oddenek pivoňky v sezóně dobře vyrostl, je nejlepší jámu do které jej sázíme přihnojit kompostem nebo hnojem. Pivoňce se nelíbí vysoké hladiny vody, tzv. mokré nohy, musíte si vybrat zemi úrodnou, ale dobře odvodněnou.

Pivoňky milují slunce, můžete jim dopřát i částečný stín, ale hrozí, že budou kvést méně.

Je dobré hnojit pivoňky na jaře před květem, hnojení kolem samotné rostliny není vůbec dobré, ale mělo by být v okruhu 20 cm. Na podzim, můžete pomoci na příští rok rozkvětu hnojením půdy s fosforečnými hnojivy. Velké, masivní a četné květy pivoňky vyžadují podporu. Používáme tři silné popruhy hole a řetězec, kterými květy podepřeme a upevníme.

Po odkvětu květů musí být odstraněny odříznutím listů tak, aby nedošlo k slepení stonků.

Rady zahradního architekta

Dobří partneři pro pivoňky jsou další idylické trvalky, jako jsou Foxgloves, Columbines, šalvěj, kosatce, orientální máky, lilie, fialové a modré muškáty.

Máte-li slabost pro pivoňky mohou kvést až do podzimu, úspěšně je můžete dozdobit podzimními rozchodníky a marcinkami. Pokud na podzim pivoňka ztrácí svůj dokonalý vzhled, tedy žloutnou, je vhodné květy i listy odstranit. Rostlinu nijak neporušíte.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This