Zkrášlete svou zahradu okrasným jezírkem

Zahradní jezírko
Zkrášlete svou zahradu okrasným jezírkem
5 (100%) 1 vote

Zahradní jezírka jsou čím dál oblíbenější součástí zahrady. Jsou totiž nejen estetickým, ale i praktickým řešením. Proč má cenu si jezírko pořídit a jak ho postavit?

Ozdoba, ve které to žije

Nádherná zahrada je snem snad každého jejího vlastníka. Zahradní jezírko je tou pravou třešničkou na dortu dokonalého trávníku a rozkvetlých záhonů. Kromě estetického dojmu si ve větších z nich můžete navíc založit chov nejrůznějších druhů ryb. Oblíbeným druhem jsou například koi kapři, kteří vynikají svým nádherným zbarvením.

Rybky

Pro rychlou instalaci zvolte plastové zahradní jezírko

Chcete-li na zahradě vybudovat jezírko snadno a rychle, zvolte plastové. Odolá působení času i vlivům počasí a jeho stavba je opravdu snadná. Skořepina jezírka se vyrábí z pružného plastu, díky tomu vydrží i tuhou zimu. I jeho čištění je velmi snadné, vystačíte si s obyčejným koštětem a hadicí. V nabídce najdete nejrůznější tvary a velikosti. Můžete tak koupit menší 120 l, nebo velké jezírko o objemu 1000 l.

Plastové jezírko

Kam jezírko umístit?

Rozhodli jste se jezírko pořídit? Dejte si záležet s výběrem správného místa. Vyberte prostor, kde na něj bude v létě svítit slunce maximálně 5 hodin denně. Zároveň ho umístěte co nejdál od stromů. Padající listy zatěžují vodu a je nutné častější čištění. Čím větší jezírko zvolíte, tím lepší ekosystém vybudujete. K jezírku patří také filtr a čerpací systém. K nim budete potřebovat přívod elektřiny s ochranným vypínačem. I na to při výběru místa myslete.

Dvakrát měřte, jednou kopejte

Po nalezení správného místa na něj jezírko položte a vyznačte na zemi jeho obrysy. Skvěle k tomu poslouží například písek nebo jemný štěrk. Při kopání dbejte na to, aby byla díra o 10–15 cm hlubší i širší než jezírko. Jámu začněte vykopávat v nejhlubším bodu jezírka a postupujte směrem k okrajům. Pro kontrolu vše průběžně měřte nebo zkoušejte, jak plastový výlisek v prohlubni sedí.

Uhlaďte stěny a vyrovnejte dno

Po vykopání vyberte z jámy všechnu přebytečnou hlínu, ostré kamínky a kořeny. Stěny pečlivě uhlaďte a s pomocí vodováhy vyrovnejte dno. Poté ho posypte zhruba 10 cm vrstvou písku a opět ho srovnejte. Je velmi důležité, aby vše sedělo a nikde nevyčnívaly ostré hrany, které by mohly poničit plastové jezírko.

Plastové jezírko

Usaďte jezírko

Jakmile máte vše připraveno, můžete jezírko umístit do připravené jámy. Přes delší stranu položte desku s vodováhou a zkontrolujte, že jsou hrany plastového zahradního jezírka v rovině. Aby byly výsledky přesné a nedošlo k posunutí plastového výlisku, naplňte jezírko do třetiny vodou. Jakmile budete mít vše srovnané, nasypte do bočních prostorů písek a znovu zkontrolujte rovinu.

Umístěte čerpadlo a filtr

Na dno jezírka usaďte čerpadlo a napojte ho na venkovní filtr. Některé typy lze umístit i do čerpací šachty mimo jezírko. Typ čerpací a filtrační techniky se liší podle velikosti jezírka. S jejich výběrem vám nejlépe poradí prodejce a zároveň vám doporučí nejvhodnější umístění. Existuje spousta možností, jak filtraci vyřešit, můžete si například do jezírka nechat ústit malý potůček.

Vyberte vhodné rostliny

Výběr druhů rostlin záleží na hloubkových zónách jezírka. Dělíme je na 4 typy:

  • Břehová zóna – tvoří hranici mezi jezírkem a zahradou. Vysadit zde můžete například petrklíč, iris, řebčík a další.
  • Pobřežní mokrá zóna – odpovídá hloubce do 15 cm. Je vhodná pro rostliny, kterým neprospívá hluboké umístění jako je rozrazil, pomněnka nebo orobinec.
  • Bahenní zóna – zaujímá hloubku 15–50 cm. Je to nejdůležitější část jezírka, kde se daří například modrásce, blatouchu nebo kejklířce.
  • Hloubková zóna – nachází se pod úrovní 1 metru. Žijí zde drobní živočichové, kteří nemají rádi světlo a je to zóna vhodná pro lekníny.

Lekníny v jezírku

Nevíte si rady? Zajděte do Uni Hobby

Pokud jste se rozhodli pořídit si zahradní jezírko a potřebujete poradit, vypravte se do Uni Hobby. Najdete tam samotná jezírka, čerpadla i filtry. Vyškolený personál vám poradí s výběrem i usazením.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This