Zdravé a ergonomické sezení

Jednou z nejvíce rozšířených civilizačních chorob současnosti je i chronická bolest páteře. Možná už i tušíte, s čím přesně souvisí její rozvoj. Stále více a více času trávíme za stolem u počítače, a to nejen dospělí v kancelářích, ale i děti ve svých pokojích. Ochraňte sebe a vaše ratolesti před zbytečnými zdravotními problémy a zajistěte si zdravé sezení ve formě kvalitní kancelářské židle.

Jak vypadá správné sezení

Poloha vsedě není pro naše tělo zcela přirozená. Na jisté partie našeho těla je vyvíjen enormní tlak, který se při nesprávné židli může odrazit jako dlouhotrvající bolesti krční páteře, křížů či křeče postihující svalstvo rukou. Právě proto by židle měla být ergonomicky tvarovaná. Co to však znamená?

Takové kancelářské židle poskytují dostatečnou plochu na sezení sahající až téměř ke kolenu a stejně opěrku, která poskytuje pevný opěrný bod nejideálněji pro celou plochu zad. Samozřejmostí jsou také nastavení, která umožňují přizpůsobit židli konkrétnímu sedícímu. Při správném sezení by měl kolenní kloub a stejně i loket svírat úhel 90 stupňů. Toho dokážete docílit pomocí hydraulického pístu, kterým nastavíte výšku sedadla. Židle, které neposkytují opěradlo pro celou páteř, obvykle disponují s možností regulovat jeho umístění na svislé části židle. Konferenční židle sice neposkytují opěradlo pro celou páteř a chybí jim možnost polohování, ale pokud neprosedíte denně dlouhé hodiny, tak na vaši páteř to bude mít minimální vliv.

Nezapomeňte na to, že i parametry stolu jsou důležité pro správné sezení. Stůl by neměl být vysoký ani nízký. Jídelní stoly mohou svádět k nesprávnému držení těla, které se z dlouhodobého hlediska promítne do problémů s krční páteří či bolestmi zad. Pro pracovní účely rozhodně doporučujeme použít pracovní stůl o rozměrech nejméně 60 × 120 cm.

Při výběru židle myslete na toho, komu je určena

Samozřejmě, kvalitní a pohodlné sezení vám nenabídne každá jedna židle. Při její koupi je nutné myslet na osobu, která na ní bude sedávat. Je logické, že dětské židle jsou podstatně menší velikosti než klasické kancelářské židle, proto nemohou poskytnout zdravé sezení pro dospělé. V parametrech židle proto sledujte i její nosnost, maximální výšku sezení či délku sedáku a opěradla.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This