Jak vyčistit fasádu domu od bláta od vlaštovek?

Každá fasáda pod vlivem různých faktorů ztrácí svou původní barevnou sytost a krásu. Právě proto si občas vyžaduje údržbu v podobě vyčištění, aby opět mohla plnit svou estetickou funkci.

Jak umýt fasádu domu, což způsobuje její znečištění nebo jaké produkty využít k eliminaci řas se dozvíte v našem článku.

Co znečišťuje fasádu?

Seznam nejčastějších příčin:

  • Kouř, smog, exhalace z aut
  • Vířící se prach a bláto
  • Povětrnostní podmínky – UV záření (blednutí fasády), vítr, déšť, sníh nebo kyselý déšť
  • Plísně, mechy a lišejníky
  • Mechanické poškození – grafity

Proč čistit fasádu?

Na první pohled vskutku jednoduchá otázka – fasádu čistíme, aby dobře vypadala, logické. S tímto samozřejmě souhlasíme. Fasáda by měla být reprezentativní a různé fleky, nečistoty nebo plísně jí na kráse rozhodně nepřidávají. K estetice já však nutné přidat i funkční hledisko. Zateplené fasády by se měly čistit jednou za 3 až 5 let, ostatní přibližně každých 5 až 8 let. Proč?

Zateplené fasády snižují cirkulaci vzduchu a obzvláště severní strana zvykne být vlhká. Právě to je živná půda pro plísně. Zanedbáním fasády se plísně mohou dostat až do interiéru a znehodnotit stavbu. K tomu mají i negativní účinky na zdraví. Nečistoty, mechy a lišejníky by mohly zhoršit paropropustnost fasády a zhoršit proudění vzduchu.

Ve výsledku tak čištění fasády přispívá k pěknému vzhledu vašeho domova, v případě prodeje zvyšuje jeho atraktivnost a hodnotu.

Čištění fasád

Jak jsme již výše nastínili, tak způsob čištění závisí na povaze nečistot. Obecně se využívají tyto čtyři techniky:

Vysokotlaké čištění: Čištění vysokým tlakem vody je asi nejběžnější formou čištění omítek. Využívá se zejména při blátě, prachu nebo pavučiny. Tlak vody je však opravdu vysoký, a proto tato metoda není vhodná na měkčí typy fasád. Proud by měl směřovat alespoň ze vzdálenosti 15 cm.

Čištění rotačním kartáčem a vodou: Další alternativou je rotační kartáč s vodou, která se využívá i při zámkové dlažbě. Výhodou je, že jde o šetrnější způsob čištění bez rizika poškození fasády. Demineralizované chemický koncentrát na sebe navazuje organické nečistoty, mastnotu a dokáže čistit do hloubky. Vhodné i na nečistoty způsobené kouřem a sazemi.

Pískování: Jde o tlakový způsob čištění pískem, který je velmi účinný zejména při kamenných obkladech. Vysoký tlak písku však způsobuje velkou prašnost a také právě proto není tato metoda až tak rozšířená. Existují ale varianty s vlhčeným pískem, které eliminují prašnost.

Suchý led: Použití suchého ledu je novinkou, která je velmi účinná, ekologická a hlavně šetrná k fasádě, takže jeho oblíbenost roste. K čištění se používá speciální zařízení, které stříká na zeď suchý led o teplotě -70 až -80 ° C. Tato teplota vystaví nečistoty teplotnímu šoku, poruší jejich strukturu a na odstranění jejich stačí už jen “ofuky”.

Čištění fasád od řas a plísní

Specifickým znečištěním fasády jsou řasy nebo houby, čili škodlivé mikroorganismy, které si budují kolonie. Těmto škůdcům se daří zejména při zvýšené vlhkosti, takže voda či déšť pozitivně přispívají k jejich růstu. Náchylné budou i fasády domů, které se nacházejí při jezerech nebo potocích.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This