Jaké dlaždice do koupelny?

Dlaždice do koupelny
Jaké dlaždice do koupelny?
5 (100%) 4 vote[s]

Výběr dlaždic pro koupelnu bývá obvykle velký problém. Pravděpodobně jste o tom již přemýšleli, protože jste se rozhodli proměnit Vaši koupelnu v něco nového, úžasného a zároveň specifického.

Možná jste si již vybrali dlaždice do koupelny, které lahodí vašemu oku…

Než si ovšem tyto dlaždice zakoupíte a zakomponujete je do Vaší koupelny, je důležité, abyste věděli, jaký typ dlaždice bude pro Vaši koupelnu funkčně nejlepší a nejschůdnější variantou.

Ptáte se proč?

Zcela jasná a jednoduchá odpověď.

Ne každá dlaždice má stejné vlastnosti. Ve skutečnosti se testuje pár základních funkcí, a to:

  • Koeficient tření,
  • absorpce vlhkosti,
  • pevnost,
  • tvrdost proti poškrábání,
  • chemická odolnost,
  • odolnost proti otěru neboli opotřebení.

To všechno jsou faktory, na které bychom při výběru měli myslet.

TIP: Tyto technické údaje či specifikace byste měli nalézt u každého produktu.

Pojďme si nyní projít, jaké dlaždice se dají použít v koupelnách.

Na začátek

Nejdříve doporučujeme, abyste zvážili jaký typ prostředí chcete ve vaší koupelně vytvořit. To by mělo pomoci řídit zbytek vašich rozhodnutí. Styl vašeho domova může taktéž diktovat styl dlaždice, který bude použit.

Keramické a porcelánové dlaždice

Keramické dlaždice jsou nejčastěji používané typy dlaždic. Keramické mohou být buď glazované nebo bez glazury.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Glazované mají na povrchu vrstvu barevného skla (tzv. glazury). Díky této úpravě se dlaždici dostává z hlediska estetičnosti barevnost, lesklost, odstín, apod., a z hlediska technologických vlastností zejména pevnost.

Napříč tomu dlaždice bez glazury jsou jednolité, ve dvou provedeních, a to režné nebo leštěné. Tento typ dlaždic může mít také porézní (nasákavý) nebo kompaktní (nenasákavý) podklad neboli střep. Kompaktní můžeme na základě vlastností přirovnat k porcelánu. Porézní je velmi charakteristický svými póry. Jednoduše řečeno, čím více je podklad poréznější, tím více absorbuje vody, což je důležitá vlastnost každé dlaždice.

Keramická dlažba do koupelny
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Kompozitní kamenné dlaždice

Kompozitní kameny, jako je například Terrazzo, jsou také oblíbenou volbou pro dlaždice. Terrazzo je směs přírodních kamenů a cementu. Tento typ dlaždic potřebuje těsnění a taktéž údržbu, aby zajistili stále prvotřídní vzhled.

Dalším druhem kompozitního kamene je rekonstruovaný kámen. Tento materiál je podobný jako Terrazzo, neboť je to taktéž směs kamene a cementu. Existuje celá řada možností, z nichž mnozí vlastně napodobují téměř shodně vzhled skutečného kamene.

Kompozitní kámen nabízí větší konzistenci vzoru, odolnost proti skvrnám a poškrábání, odolnost proti teplu a většinou dlouhou záruku.

Přírodní kámen koupelna
Zdroj fotografie: Pinterest.com
Přírodní obklad do koupelny
Zdroj fotografie: Pinterest.com
Přírodní kámen do koupelny
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Skleněné mozaiky

Skleněné mozaiky jsou novými typy obkladů do koupelen. Nicméně jsou využívány velmi šetrně, většinou ve výklencích, apod. Stále více však vidíme mozaiky používané na celé stěny. Nejedná se ovšem o levné řešení a na Vaši peněženku to bude mít značný dopad.

Jiné druhy mozaiky zahrnují kámen, keramiku a porcelán. Použitím mozaikových dlaždic může být zábavným a tvůrčím způsobem, jak do koupelny zakomponovat nějakou osobitost. Využít můžete různých tvarů – čtvercové, šestiúhelníkové, kulaté, oválné, atd.

Mozaikové obklady do koupelny
Zdroj fotografie: Pinterest.com

3D dlaždice

Další z možností, jak Vaši koupelnu udělat zábavnou a nepředvídatelnou zároveň. Tomuto typu dlaždic se v poslední době získalo velké popularity. Jak název vypovídá, jedná se o trojrozměrné dlaždice, které skutečně přivedou Vaše zdi k životu!

3D dlaždice koupelna
Zdroj fotografie: Pinterest.com
3D dlaždice koupelna
Zdroj fotografie: Pinterest.com

Jak vybrat správně velikost

Při výběru velikosti dlaždice do koupelny je nutné brát v potaz velikost koupelny. V podstatě by velikost dlažby měla být úměrná velikosti Vaší koupelny.

V dalších krocích záleží na Vámi zvoleném stylu. Vzhled, technické požadavky jsou rozhodující faktory, na které byste neměli zapomenout.

Jak vybrat správnou barvu

Barva hraje opravdu důležitou součást výběru dlaždic pro vaši koupelnu. Světlé nebo neutrální dlaždice budou mít vždy prostor – vypadají větší, protože bledé barvy odrážejí více světla. Pomohou Vaší koupelně, aby se cítila více otevřená, prostorná a světlá.

Tmavší dlaždice na druhou stranu mohou Vaší koupelnu zmenšit, ale zato více zútulnit. Tmavé dlaždice dle našeho názoru vytvářejí nádhernou náladu a pocit jistého dramatu, který vytváří atmosféru tepla a sofistikovanosti.

Naším doporučením je co nejvíce přizpůsobit barvu injektážní směsi barvě dlaždic a také co nejméně minimalizovat šířku malty. Kvalitní prodejce by Vám měl ovšem obstojně poradit.

Na závěr, po posouzení všech technických faktorů, osobních požadavků a při pečlivém výzkumu a inkvizici, správný výběr dodá Vaší koupelně opravdu kouzlo a rádi v ní budete trávit více času.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This