Grilovat můžete se správným vybavením i nad ohništěm v přírodě

Léto se blíží a je čas se připravit na sezónu čundrů a výletů do přírody. To je doba, která voní smolným dřevem a posečenou trávou. Jídelníček na cestách se ale nemusí smrsknout jen na pytlíkové polévky a pečené buřty. Skvělou variantou je gril nad ohniště, který je skladný a poskytne komfort klasického grilu, ať jste kdekoliv.

Kleště, prkénko a … gril!

Ke grilování nepotřebujete žádné drahé speciální pomůcky. Vše, co potřebujete, jsou skládací gril nad ohniště a kleště na obracení masa. Přiberte si odlehčené plastové prkénko, díky kterému se vám budou suroviny snáze krájet a můžete zde také nechat grilované pokrmy odpočinout před konzumací.

Užitečné jsou také plastové uzavíratelné pytlíky, do kterých si předem maso naložíte do marinády a zachlazené zabalíte do termotašky. Výsledek grilování pak bude vždy geniální a potěšíte jeho chutí sebe i své parťáky na cestách.

Gril nad ohniště je samostatná kapitola. Můžete ho složit do miniaturní velikosti a použít lze jak s klasickou mřížkou, tak i s lávovým kamenem a dokonce i ručně či elektricky poháněným rožněm na kuře nebo uloveného divokého zajíce. Plnou výbavu však oceníte, nejspíš jen pokud cestujete autem, lávový kámen je pro pěší výlety přeci jenom trochu těžký. Bez něho se ale dostanete na hmotnost kolem 4,5 kg, což je vcelku použitelné.

S masem zacházejte správně

I při grilování v polních podmínkách ale můžete zachovat správnou kulturu grilování a neošidit se o perfektní chuť grilovaného masa. Stačí dodržet několik málo podmínek, aby bylo vaše dílo dokonalé a ohromili jste jím třeba celý kemp.

Maso nakrájejte na zhruba tři centimetry silné plátky, které nijak nenaklepávejte. Předem jej naložte do marinády s kořením, ale bez soli, která by maso předem zbytečně zbavila šťávy. Dbejte na teplotu masa, které by nemělo být studené, aby se propeklo i zevnitř a zvenku nebylo spálené. Po sejmutí z grilu steak nechte ještě chvíli odpočinout, aby se chuť a vůně řádně rozležela.

BBQ omáčka korunuje výsledek

Jako bonus na cesty vám dáme jednoduchý recept na super klasickou barbecue omáčku ke grilovanému masu i zelenině, kterou lze použít i jako marinádu.

Potřebujete plechovku rajského protlaku, 1 cibuli krájenou najemno, stroužek česneku, lžičku hořčice, trochu oleje, šťávu z citronu, lžičku cukru, chilli papričku a případně špetku skořice.

Suroviny smícháme a 20 minut provaříme v kastrůlku do zhoustnutí. Necháme vychladnout. Maso do ní můžeme naložit, potírat jej při grilování nebo použít jako omáčku k podávání.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*


Pin It on Pinterest

Share This